Nikdy není pozdě rozvíjet své nadání, svůj jedinečný osobní potenciál.

V příspěvku na FB minulý týden jsem psal o prvním ze 3P – tří klíčových podmínek pro efektivní rozvoj nadání. Tím prvním P je Postoj. Stručně řečeno myslím postojem 3 vlastnosti (dovednosti, kvality):

1) Odvaha – je třeba se odvážit, odvázat od známých břehů a zkusit to nové či zkusit to nově

2) Vytrvalost – je třeba vydržet a znovu a znovu to zkoušet, pilovat, brousit, tepat.

3) Mít se rád – když se nám to nepovede, když uděláme chybu. Mít sám se sebou trpělivost.

Postoj je jednou z 3P, kterých je potřeba k efektivnímu rozvíjení našeho nadání. A které jsou ty další dvě P? Co myslíte?

Další dvě podmínky rozvoje nadání je Příležitost a Podpora. A co myslím podporou? Může to být téměř cokoliv – kamarád, rodina, víra, cvičení, meditace, modlitba, mentor, skupina, příroda,…cokoliv, co si dokáži uvědomit, že mě podporuje; cokoliv co mi dodává sílu; kdokoliv kdo mě vidí v dobrém světle. Svět je ke každému z nás štědrý. Otázkou ale je, zda-li jsme si toho vědomi. Takže co a kdo podporuje Tebe?

Třetí podmínkou realizace nadání je Příležitost.

Všem je nám jasné, že pokud nemám nebo nenajdu tu správnou příležitost, to správné prostředí, kde mohu využít svoji jedinečnosti, překvapit sám sebe čeho jsem schopen, tak si své nadání těžko uvědomím. Někdy to může být záležitostí i šťastné náhody, ale spíše ne.

Příležitost může být dvojího řádu:

a) příležitost, kterou najdu – rozpoznám a využiji.

b) příležitost, kterou si vytvořím – to je příležitost vyššího řádu.

Tak to dělají vizionáři, leadeři. Ještě to tu není, ale oni jasně vidí, že by mohlo. Steve Jobs a stolní pc, Martin Luter King a rovnoprávnost, Edison a žárovka, … to jsou silné ilustrativní příklady, ale může to být a je to hlavně o menších změnách, krůčcích…a hlavně o tom dovolit si snít a sen následovat.

A to zase chce odvahu a také představivost. Sir Ken Robinson ve vynikající knize The Element – Ve svém živlu, kterou velmi doporučuji, napsal: “Kreativity is applied imagination”. Přeloženo: “Kreativita je aplikovaná představivost”.

A pokud by jste se o třech podmínkách realizace nadání a o tom, jak nadání rozvíjet, dozvědět více tak koukněte do výše uvedené knihy anebo přijďte na kurz Objev svůj DAR.

Tři podmínky rozvoje nadání – 3P

Zanechte komentář